Gustav Alexandersson, pastell på papper, signerad.
Vy från Slussen. 60 x 44 cm.
Ej examinerad ur ram.
Gustav Alexanderson ingick i omtalade konstnärsgruppen Nio Unga, som ställde ut på Liljevalchs Konsthall 1926, 1929 och 1932, på Svensk-Franska konstgalleriet 1932 samt på Charlottenborgsutställningen 1932, innan konstgruppen upplöstes. Samma år deltog han i Oppositionsutställningen mot Riksförbundet för bildande konst.
Han var bror till konstnärerna Carl Alexanderson och Märta Alexanderson. Främst målade han landskap, Stockholmsbilder och industriella motiv i olja, akvarell och tempera. Utbildad på Tekniska skolan, konstindustriella avdelningen 1920-1923 i Stockholm. Efter studierna genomförde han en kortare studieresa till Italien 1927.
Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Kopparbergs museum, Norrköpings konstmuseum samt Östergötlands museum. I det monumentala formatet utförde han dessutom en stor väggmålning i Ljusen Woxna AB:s matsalar, som på en yta av hela 14x4,5 meter visar olika detaljrika interiörer och förfaranden från företagets verksamhet.