Carl-Johan Boman, fåtöljer, ett par, "Gentleman", Oy Boman Ab 1930-tal.
Fast stoppad klädsel, armlän i trä. Bredd 67 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Senare målning. Senare klädsel. Färgbortfall.
Jämför Maija Mäkikalli: Laatuhuonekaluja koteihin: Boman, moderni ja suomalaisen huonekalutaiteen murros 1920-luvulta 1950-luvulle. Suomen Muinaismuistoyhdistys. Sidorna 142-143.