Utagawa Kuniyoshi, färgträsnitt, 3st, Japan, 1800-talets mitt.
Tre träsnitt föreställande hjälten Sakata no Kintoki (坂田金時), bl a ur serien Meikô hyaku yû den (名高百勇伝) - denna sannolikt efter - och en del av triptyken The Earth Spider Slain by Raikô’s Retainers (Minamoto no Yorimitsu no Shitennô tsuchigumo taiji no zu, 源頼光の四天王土蜘退治之図). Vertikala ôban: cirka 35 x 24 cm.
Oramade. Smärre slitage, blekta. En med nålhål i marginalerna.