Dekor i underglasyrblått med emalfärger i rött och grönt samt guld. Dekor av blommor samt trädgårdslanskap inom reserver. Locken med knopp av skulpterad hund. Höjd ca 50 cm.
Smärre slitage. Smärre mistor. Ett lock med ett mindre nagg på undersidan av locket.