Utagawa Yoshitsuya, färgträsnitt, diptyk, Japan, 1800-talets mitt.
"Chronicle of the Rise and Fall of the Minamoto and Taira Clans (Genpei seisuiki)" Två vertikala ôban: 35 x 23 cm vardera.
Slitage. Blekt. Marginaler med hål och revor. Ursprungligen en triptyk. Oramade.
Jämför Boston Museum of Fine Arts: 11.37932a-c