Kitagawa Utamaro, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-talets andra hälft.
"Naniwa Okita Admiring Herself in a Mirror" ur sviten "Seven Women Applying Make-up Using a Mirror" (Sugatami shichinin keshô). 29,5 x 20 cm (dagermått).
Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.