Tallrikarna med dekor i emaljfärger i famille rose. Stekfat med dekor i underglasyrblått. Tallrikarnas diameter 23 cm samt ett par med diameter 26.5 cm. Serveringsfatets längd 32 cm.
Slitage. Stekfatet i god kondition. Mistor. Tallrikar med nagg och smärre nagg. En tallrik med stjärnspricka i botten.