Kjolar, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1900-talets början.
Broderade med motiv av blommor och fjärilar, den ena med blått och den andra med polykromt mönster. Bårder med motiv av fladdermöss, lyckobringande tecken och lotusblommor. En med ljusrött foder, en med blått foder. Längd 96-97 cm.
Fläckar. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.