Dekor i underglasyrblått med varierande motiv av blommor, figurscener och landskap. Kopparnas höjd 3,5-5 cm.
Nagg. Två koppar med sprickor, en kopp med kantlagning. Ett fat med kantlagning. Två fat med spricka i brättet.
En kopp märkt med etikett 'Wayland Wieslander'.