En tekanna dekorerad i famille rose med handtag med dekor av band lagda omlott. Den andra tekannan med dekor i emaljfärger av landskap. Bär ett sigillmärke i rött i botten. Höjd 14-15 cm.
Nagg, tillverkningsdefekter/sprickor. Spricka. Den senare tekannan med lagning.