Dekor av hovliv i emaljfärger. Karotten även invändigt dekorerad samt med handtag och knopp i form av bambu. Tekannan i fodral i bambu. Karottens längd ca. 31 cm. Tekannans höjd 14.5 cm.
Slitage. Smärre mistor. Tekannan saknar handtag. Tekannan med lagning vid mynning. Fodralet invändigt med skador.