Bemålad furu med marmorering i rött och svart. Snedklaff med bakomliggande lådinredning med polykrom dekor mot blå grund. Skåpslucka med dekor av blomsterknippe. Fyra utdragbara lådor. Längd 104 cm. Bredd 56 cm. Höjd 95.5 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Delvis senare bemålning. Smärre skador. Renoverad.