Polykromt bemålad med bland annat tulpaner och rosor mot blå botten. Originalfärg. Nyckelbricka av punsad mässing med krona. på fyra kulfötter. Bredd 42, djup 32, höjd 15 cm. Nyckel finns.
Skador, lock med spricka. Kulfötterna senare. Slitage. Maskstunget.