Karmstolar i svärtat trä. Rikt skuren dekor av bl.a. blommor och blad. Lösa stoppade dynor i sits med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 49, bredd 63, höjd 87 cm.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Lagningar. Färgbortfall. Något instabila. Klädsel ställvis blekt.