Dekor i underglasyrblått av varierande motiv, bl.a. blommor, flodlandskap och figurscener.
2 tallrikar med konturerat bräm, diameter 23 cm.
1 djup tallrik, diameter 22,5 cm.
2 tallrikar med oktagonal form, diameter 23 cm.
1 tallrik, diameter 22,5 cm.
4 fat, diameter 15 cm.
1 stekfat, längd 32, bredd 24,5 cm.
Slitage. Glasyrmistor. Nagg. Spricka.