Bestående av tre par tallrikar dekorerade med famille rose. Ett par med oktagonal form och motiv av blommande trädgård med pioner, magnolia och trädgårdsklippa. Ett par med turkosa band längs kanterna, motiv av strödda blommor. Ett par med motiv av landskap på brättet, blommande pion och magnolia i mitten. Diameter ca 22,5-23 cm.
Slitage. Smärre kantnagg. Oktagonala fat med spricka respektive lagning.