Dekor i emaljfärger med motiv av fladdermöss, trana, blommande pioner, bambu, blommor och insekter. Skålarnas diameter 10,5-12 cm. Skålfatets längd 19,5 cm. Skedens längd 17 cm. Stemcups höjd 6 cm, diameter 9,5 cm.
Slitage. Skålarna med sprickor. Skålfat med kantnagg.