Tedosan med dekor i emaljfärger med figurscen samt landskap och kalligrafi. Höjd 13.5 cm. Saltkaren med dekor i emaljfärger med figurscener, saltkarens mått 5.5 x 5.5 samt höjd 3 cm.
Slitage. Tedosan med spricka och smärre färgbortfall. Ett av saltkaren med lagning.