Samekniv, signerad Johan Tuuri (den yngre), sameslöjd / duodji, 1900-talets mitt.
Slida i masurbjörk och läder, med intarsia i detaljrikt graverad renhorn. Knivblad i stål, skaft i masurbjörk med intarsia i renhorn och masurbjörk. Knivbladets längd 11,3 cm. Totallängd inkl slida 25 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.