Helhornskniv, signerad Hans Carlsten, sameslöjd / duodji, 1900-talets andra hälft.
Renhorn och stål. Rikt graverade och polerade detaljer. Masurbjörk och metallintarsia i skaftet. Knivbladets längd 10 cm. Totallängd inkl slida 24 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.