Helhornskniv, signerad Per-Olof Jönestål, sameslöjd / duodji, 1900-talets andra hälft.
Renhorn och stål. Rikt graverade och polerade detaljer. Masurbjörkintarsia i skaftet. Knivbladets längd 9,6 cm. Totallängd inkl slida 23 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.