Helhornskniv, signerad Anders Jonsson, sameslöjd / duodji, 1900-talets andra hälft.
Renhorn och stål. Rikt graverade och polerade detaljer. Knivbladet märkt Frosts Mora Made in Sweden Laminated steel. Knivbladets längd 9,8 cm. Totallängd inkl slida 25,5 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.