Halvhornstorkniv / samekniv, signerad Pentti Turunen, blad Ivan Linderborg, sameslöjd / duodji, 1900-talets andra hälft.
Renhorn, stål, mässing och läder. Graveringar och läderdekor. Stålbladets längd 16,1 cm, längd inkl slida 33,5 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.