Storkniv / samekniv, signerad Pentti Turunen, blad av Ivan Linderborg, sameslöjd / duodji, 1900-talets andra hälft.
Numrerad 1228. Renhorn, trä och läder. Graveringar och läderdekor. Bladets längd 16,2 cm, längd inkl slida 30 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.