5 sameknivar, endel signerade, sameslöjd / duodji, 1900-tal.
Renhorn, masurbjörk, läder och stål. Signeringar bla Stefan Karlsson, Lauri tuote "Utsjoki kniv", en kniv möjligen Tauno Paaso. Knivbladens längd 7,7-14,5 cm. Totallängd inkl slida 20-35 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre spricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.