Ek, med välvt lock. Fronten dekoreras av adelsvapen och krönt monogram, bär datering 1710. Målade järnbeslag med graverad dekor. Kulfötter. Bredd 67 cm exkl bärhandtag, djup 43 cm, höjd 47 cm.
Del saknas i det ena gångjärnet. Enstaka skador. Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Senare målning.