Mahognyfaner, bronsbeslag, karyatider i brännförgylld brons. Nedfällbar lådfront med bakomliggande lådinredning. Tre draglådor. Benavsluten i form av skurna lejontassar. Bredd 108 cm, djup 49 cm, höjd 92,5 cm.
Lös dekordel medföljer. Renoverat och kompletterat. Översta låset senare. Nyckeln fungerar till de tre nedre lårorna. Repa i skivan. Tassarna med färgbortfall. Helhetsintrycket är gott.