Mahognyfaner. Snidad dekor med blad och fleuroner, armlän med avslutande voluter och akantusblad, kannelerade framben. Löstagbar, stoppad sits i sammet. Sitthöjd 44 cm, bredd 59 cm, totalhöjd 96 cm.
Enstaka fanerskador. Lagningar. Smärre torrsprickor.