Almfanerat. Tudelat med hyllinredning bakom pardörrar, överdel med glasdörrar, vitrinhyllornas djup 19 cm, nederdelens hylldjup 37 cm.
Bredd 118 cm, djup 43 cm, Totalhöjd 211 cm.
Glaset med skada. Något skev dörr. Lås saknas. Enstaka torrsprickor och repor. Lös listdel medföljer. Nyckel saknas.