Genombruten dekor med påfåglar och bladmotiv. Sex kulfötter, ringformade hänklar. Insidan förgylld. Glasinsats med slipad dekor, stjärnmotiv i bottnen. Diameter exkl hänklarna 23 cm, glasinsatsen 21,5 cm. Totalhöjd 8,5 cm.
Silvervikt ca 486 g.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.