Felix Nylund, Filosofen Christensen.
Sign.1907. Brons. Höjd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre slitage.
"Felix Nylund-Llv och verk", Bengt von Bondsdorff, Föreningen Konstsamfundet, Helsingfors 1990, motsvarande skulptur avbildad på s.42.
Modellen för denna skulptur var "Köpenhamnsoriginalet" Christensen, som dagligen brukade stå utanför samma café i Köpenhamn. Trots att han enligt Nylund inte tiggde fick han ändå pengar av förbipasserande.