Stefan Dakon, figurin, flintgods, Goldscheider, Österrike, 1930/-50-tal.
"Frasquita". Polykromt bemålad och glaserad dansös. Stämplad Goldscheider Wien Made in Austria Hand-decorated 8127 3. Höjd 38,5 cm.
Smärre fläckar. Obetydligt nagg på fotringen.
Modellen formgiven ca 1937.