Stefan Dakon, figurin, flintgods, Art Déco, Goldscheider, Tyskland, 1930/40-tal.
Dansös. Märkt Goldscheider Wien Made in Germany, signerad Dakon. Djupstämplad 8129 40 4. Etikettmärkt. Höjd 33 cm.
Lagad och retusch på klänningen. Lagning och retouch på halsen. Skada på det utsträckta benet.