Den större vasen i brons med silverinläggningar, signerad "Yoshitsugu" tillverkad av Nogawa Company med märke i botten. Miniatyrvas med bas i silver samt förgyllt silver med inläggningar i diverse metaller. Oidentifierat tillverkningsmärke i botten. Höjd 4.5-12.5 cm.
Slitage. Smärre märken och repor.