Motiv av fågel på blommande körsbärskvist. Bladmått 37 x 17,5 cm.
Skador.
Proveniens: Militärläkaren Josef Hammar (1868-1927) köpte föremålen 1904 under sin vistelse i Tokyo där han bedrev militärmedicinska studier under det Rysk-Japanska kriget och även verkade som korrespondent. Därefter i arv till nuvarande ägare.