Djupa tallrikar. Dekor i emaljfärger och järnoxidrött med motiv av figurscen i trädgård. Brättet dekorerat med fåglar och pioner. Brättets undersida med fladdermöss och granatäpplen. Bär märkning. Diameter ca 25 cm.
Slitage. Två med smärre sprickor i brättet, en med nagg.