Dekor i underglasyrblått med motiv av fåglar i landskap. Höjd ca 5,5-7 cm. Etikettmärkt "Saga Hoi An Hoard Visal 47870" resp "Saga Hoi An Hoard Visal 121105".
Vrakgods. Slitage. Nagg vid mynningar.
Märkt med nummer 47870 resp 121105 från auktionen "Treasures from the Hoi An Hoard - Important Vietnamese Ceramics from a Late 15th/Early 16th Century Cargo" på Butterfields San Fransisco och Los Angelese år 2000.