Joan Miró, referenslitteratur, "Joan Miró Lithographies", Volume I, 1972.
"Joan Miró Lithographe I" Red. Michel Leiris & fernand Mourlot. (A.C Mazo & Cie: Paris, 1972) Franska. 231 s. Med 12 litografier (inklusive skyddsomslaget) varav 5 dubbelsidiga. 33 x 26 cm.
Skyddsomslag med smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.