Dosa, av Berndt Halck, senbarock, Halmstad 1750. Rund med godronnerat lock, figurscen med devisen "Incorrupta Fide." Invändigt förgylld. Diameter 5,5 cm.
Dosa, av Michael Olof Barkman, Empire, Varberg 1822. Rund med konturerad kant. Locket med graverad dekor av blomma, delvis spår av förgyllning. Diameter 7 cm.
Dosa, otyldigt stämplad, möjligen Tyskland, 1800-tal. Rund, locket med St. Göran och draken, med devisen "Bet Recht zu Gott er hillft aus Hoht." Delvis förgylld. Botten med gravyr. Diameter 5 cm.
Total vikt 140 gram.
Slitage.