Henry Wuorila-Stenberg, "Vastaranta".
A tergo sign. 1993. Olja på pannå 180 x 133 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Biennalen i Sao Paulo 1994. Applikaatio, 1. triennalen av finländskt konst, Helsingfors och St. Petersburg 1994. Uleåborg konstmuseum 1995.
Ur serien "Himalaja".