Dekor i underglasyrblått. Brämet dekorerat med blommor och frukt inom reserver. Invändigt dekorerad med cirkel med fabeldjur i landskap. Undersidan av brämet dekorerat med fåglar på grenar. Diameter 20 cm.
Slitage. Mistor. Smärre nagg. En genomgående spricka ca c cm.