Skål med konturerad kant. Dekorerad i underglasyrblått syrsa sittande på klippformation i ett landskap. Blommor inom reserver. Brämet dekorerat med stiliserade band samt kinesiska tecken. Diameter 14.5 cm.
Slitage. Smärre mistor. Ett mindre nagg längs kanten. Två sprickor i botten vara en är genomgående.