Dekor av blomster, fåglar och fjärilar i rostbruna emaljfärger samt med detaljer i guld.
Bestående av:
10 tekoppar med fat, fatets diameter 15,5 cm.
2 koppar, diameter 9,5, höjd 6 cm.
1 fat, diameter 15 cm.
1 fat, diameter 17 cm.
2 snäckformade fat, längd 26,5 cm.
2 serveringsfat, 22,5 x 22,5 cm.
1 fat, diameter 24 cm.
1 skål, diameter 20, höjd 8,5 cm.
1 gräddkanna, höjd 9 cm.
1 tekanna med lock, höjd 22 cm.
1 smörask med lock och fat, längd 14,5, höjd 8 cm.
1 skål med lock, diameter 15, höjd 14 cm.
12 assietter, diameter 20 cm.
1 tekopp med spricka samt retusch. 1 tekopp med trasigt öra. 1 fat med lagning. 1 kopp med retusch. Tekannan med spricka. Ett par assietter med nagg. Glasyrmistor. Fotringsnagg på flertalet delar. Åldersrelaterat slitage.