Mörkblå botten med medaljong, två krukor med pioner samt hörnornament i olika blå nyanser. Bård med brokad- och blommönster.
Abrash. Obetydligt slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. Sidorna med skador och lagningar, bandkantade kortsidor.