Dekor i underglasyrblått. Tallrik med dekor av antikviteter och dekorerat bräm med växter, diameter 18 cm. Oktogon tallrik med stiliserad dekor av lotusblomma och lotusblommor, diameter 16 cm.
Slitage. Mistor. Rund tallrik med tre sprickor ca 4 cm. Oktogon tallrik med nagg.