Ditte Ejlerskov, olja på duk, collage, signerad a tergo.
"Beyonce (Strictly sexy)". Utförd 2010. Duk 50 x 61 cm.
Art Copenhagen, Forum, Köpenhamn, 2010.
Ditte Ejlerskov nominerades till Carnegie Art Arward 2011. Den efterföljande utställningen visas i alla nordiska länder under 2012.
Ditte Ejlerskov är utbildad vid Malmö Konsthögskola.