Arne Jones, skulptur, brons, signerad och daterad -51, numrerad 1/6. Gjutarstämpel.
"Piruett". Silverpatinerad brons, höjd 27 cm. Gjutarstämpel E Pettersson fud.
Obetydliga strödda skrapmärken.
"Arne Jones", Rolf Söderberg, SAK, 1991, motivet beskrivet s. 58-62.
"Arne Jones", red. Olle Granath m.fl., utställningskatalog Moderna museet 1993, jfr snarlik skulptur s. 14.