Fanerad med björk och mahogny. Front med två skåpsdörrar och bakomliggande hyllinredning. Mittparti med nedfällbar skrivklaff. Bakom ett flertal lådor, svartmålade hyllplan och en skåpsdörr. Rik intarsiadekor. Längd 120, djup 46, höjd 132 cm Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Lagningar. Sprickor. Nyckelskylt saknas till den inre skåpsdörren. Fanerskador.