Tudelat. Fanerat med mahogny. Ovandel med hyllinredning, nederdel med fällbar skrivklaff samt lådinredning, därunder fyra lådor. Bredd 104, djup 54, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Slitage, skador, sprickor, lagningar. Ett ben löst. Nyckel till nederdel saknas.