Skänk i ek. Front med dörrpar och bakomliggande hyllinredning. Ovanför två lådor. Dekor av räfflade romber och tandsnitt. Bredd 119, djup 55, höjd 113 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Torrsprickor. Två lås är lösa, medföljer. Lagning. Dekorbortfall. Ställvisa skador. Borrade hål i skivan.